
1 / 4
SurlyType: Bicycle




Surly Karate Monkey Front Suspension Bike - 27.5", Steel, Lost at Sea Blue
$2,599.00
Low Stock
This bike ships to you for $100!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Karate Monkey Front Suspension bike features a Rock Shox 35 Gold RL A2 suspension fork with 140mm travel and it’s paired with a dropper post out the box. Progressive trail geometry and Surly’s Gnot-Boost rear dropout system deliver a versatile bike with the ability to swap hubs and wheel sizes. If you want to round-house kick some trail right in the face the Karate Monkey is your sled.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 145mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 635 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Lost at Sea Blue |
| Mfg Size | Large |
| Platform | Karate Monkey |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Blue |




