
1 / 4
SurlyType: Bicycle




Surly Karate Monkey Bike - 27.5" Steel Organic Eggplant X-Large
$1,849.00
In Stock
This bike ships to you for $100!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Karate Monkey features updated progressive trail geometry our custom trumpet tubeset and Surly’s Gnot-Boost rear dropout system. Available in a variety of colors with multiple drivetrain and wheel size configurations.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 145mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 665 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Organic Eggplant |
| Mfg Size | X-Large |
| Platform | Karate Monkey |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Purple |




