
1 / 4
Stans No TubesType: Rims




Stan's Flow EX3 Rim - 29 Disc Black 32H
$140.00
In Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Flow EX3 is the most reliable tubeless rim made for handling faster speeds on the most demanding trails. If you’re looking for the ultimate rim for Enduro and DH racing something to handle the increased weight and added speed of an E-bike or just want the most durable rim possible this is it. The Flow EX3 combines the 29mm internal width and durable 6069 aluminum construction of the Flow MK3 with the incredibly strong triple cavity design of the classic Flow EX rim. The result is a new rim shape that perfectly balances radial compliance with lateral stiffness and sets an entirely new benchmark for durability and impact resistance.
Tech Specs
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 32.6 |
| Rim Width (Internal) | 29 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 602 |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Color | Black |
| Weight | 618 |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Gray |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Depth (mm) | 17.9 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Identifiers
| Brand | Stans No Tubes |
| Type | Rims |
| SKU | H060717-04-29 |
| UPC | 847746061175 |
| MPN | RTE390001 |




