
1 / 2
SpankType: Pedals




Spank Spoon 110 Pedals - Platform Aluminum 9/16"
$89.99
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Spoon pedals are 14mm thick and available in three platform sizes to fit a wide variety of riders. The pedals feature a forged chromoly axle that delivers strength and durability, along with a 16mm-12mm concave profile. The pedals come with 20 preassembled steel pins for added grip over rough terrain. You can remove pins to make it easier to reposition your foot, or keep the full complement for maximum grip. The pedals are shot-peened and anodized to enhance fatigue life. These pedals are recommended for all-mountain, trail, enduro, free ride, downhill, and e-bike applications.
Highlights
- Available in different sizes to accommodate a wide range of riders
- Forged chromoly axle which delivers strength and durability
- 16mm-12mm concave profile with 20 preassembled steel pins for added grip
- Shot-peened and anodized to enhance fatigue life
- Removable pins for foot repositioning flexibility
Tech Specs
| Pedal Type | Platform |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Color | Black, Blue, Green, Purple |
| Platform Thickness | 14mm |
| Concave Profile | 16mm-12mm |
| Steel Pins | 20 |




