
1 / 4
SalsaType: All-Road Bike




Salsa Journeyer Drop Bar CUES 10 Bike - 700c Aluminum Peat Moss 60cm
$1,799.00
In Stock
This bike ships to you for $100!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Journeyer is Salsa’s workhorse road and gravel adventure machine. This versatile platform is a gateway to gravel riding. The confidence of its aluminum frame and carbon fork attracts mixed-surface riders while its cargo capacity appeals to bikepackers. Journeyer’s fender mounts rack mounts wheel size compatibility and handlebar options suit riders seeking a do-it-all bike.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 600 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Color | Vapor Gray |
| Mfg Size | 60cm |
| Platform | Journeyer |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Gray |
Product Identifiers
| Brand | Salsa |
| Type | All-Road Bike |
| SKU | BK01589 |
| UPC | 657993486191 |
| MPN | 06-003653 |




