
1 / 4
SalsaType: Fat Bike




Salsa Heyday! C Deore 12 Fat Tire Bike - 26", Carbon, Black Cherry
$3,299.00
This bike ships to you for $100!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Heyday! C is Salsa’s most versatile fat bike designed and engineered to excel in a wide variety of conditions. The carbon fiber frame utilizes 197 mm rear spacing to accommodate up to 5" tires and the 100 mm threaded bottom bracket allows a wide range of crank (Q-factor) choices. Alternator 2.0 dropouts allow for short chainstays and easily support multiple drivetrain options. Heyday! C can do it all.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 197mm |
| TT (Effective) | 573 |
| Brake Type | Disc |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 150mm |
| Color | Black Cherry |
| Mfg Size | X-Small |
| Platform | Heyday! |
| Wheel Size | 26" Fat |
| Defined Color | Purple |




