
1 / 4
SalsaType: All-Road Bike




Salsa Cutthroat C GX Eagle Bike - 29" Carbon Dark Blue 60cm
$5,599.00
This bike ships to you for $100!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Cutthroat is Salsa’s Tour Divide-inspired bikepacking machine. With a lightweight efficient carbon frameset ample tire clearance and thoroughly thought-out mounts for all of your ride and camp essentials Cutthroat is equally suited to setting records or seeking R&R.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 600 |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Dark Blue |
| Mfg Size | 60 |
| Platform | Cutthroat |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Blue |
Product Identifiers
| Brand | Salsa |
| Type | All-Road Bike |
| SKU | BK3408 |
| UPC | 657993319772 |
| MPN | 06-003090 |




