
RitcheyType: Wheels




Ritchey WCS Zeta Wheelset - 700c QR x 100/130mm Rim Brake HG 11 Road Black
$879.95
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Zeta Wheelset has been completely redesigned to be wider lighter and laterally stiffer yet still tough enough to endure gravel road rides and cyclocross races that would chew lesser wheels to pieces. New dedicated disc brake version features two-piece forged hubs and a disc-only OCR rim extrusion.
Tech Specs
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |




