
1 / 5
RitcheyType: Wheels




Ritchey Classic Zeta Wheelset - 700c, 12 x 100mm, 12 x 142mm, 6-Bolt
$493.95
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Building upon the legendary wheel-building and -design heritage of Ritchey the Classic Zeta wheels offer modern features that allow them to perform gracefully in variety of ride settings. Featuring a wider tire profile the Zeta wheels provide a more comfortable ride while improving handling.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 19.5 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Silver |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Silver |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |




