
Reserve WheelsType: Wheels




Reserve Wheels Reserve 25 GR Wheelset - 700c, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, Carbon
$1,899.00
Only 2 left!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Reserve wheels are built on the highest quality carbon rims on the market. Everything from the thickness of the rim beads to the external spoke hole reinforcements comes purely from experience of knowing what riders need at every level-from international racing to your local trails.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | Reserve Wheels |
| Type | Wheels |
| SKU | WE3544 |
| UPC | 192219397641 |
| MPN | 86-24675 |




