
1 / 2
Race FaceType: Flat/Riser Handlebar




RaceFace Atlas 35 Riser Handlebar 35 x 820mm 35mm Rise
$94.99
In Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Atlas 35 Handlebar is manufactured from cold drawn 7075 aluminum with a 35 optimized triple butted design for strength and lightweight performance.
Highlights
- Cold drawn 7075 aluminum construction
- 35 optimized triple butted design
Tech Specs
| Rise | 35mm |
| Material | Aluminum |
| Back Sweep | 8° |
| Upsweep | 5° |
| Bar Clamp Diameter | 35.0mm |
| Width | 820mm |
| Weight | 300g |
| Color | Black, Blue, Green |
Product Identifiers
| Brand | Race Face |
| Type | Flat/Riser Handlebar |
| SKU | HB6822 |
| UPC | 821973340098 |
| MPN | HB19A3535X820STE |




