
1 / 2
Race FaceType: Flat/Riser Handlebar




RaceFace Atlas 35 Riser Handlebar 35 x 820mm 20mm Rise
$94.99
In Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Atlas 35 Handlebar is manufactured from cold drawn 7075 aluminum with an optimized triple butted design for strength and weight efficiency. This riser handlebar features a 35mm clamp diameter and is available in multiple color options to match your bike setup.
Highlights
- Cold drawn 7075 aluminum construction
- Optimized triple butted design
Tech Specs
| Rise | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Back Sweep | 8° |
| Upsweep | 5° |
| Bar Clamp Diameter | 35.0mm |
| Width | 820mm |
| Weight | 300g |
| Color | Black, Blue, Red |
Product Identifiers
| Brand | Race Face |
| Type | Flat/Riser Handlebar |
| SKU | HB6817 |
| UPC | 821973340036 |
| MPN | HB19A2035X820STE |




