
1 / 6
Race FaceType: Pedals




RaceFace Aeffect R Pedals - Platform Aluminum 9/16"
$136.99
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Big platform, bigger attitude. The Aeffect R pedal features a fresh design with a larger platform that follows the evolution of modern trail bikes and all-mountain rigs, providing a more sure-footed and durable pedal for your single-track endeavors. The pedal is constructed from lightweight and durable 6000 series forged aluminum body supported by a chromoly axle. It utilizes tried and true bearing and bushing technology for maximum durability. The pedal features 10 top-loading traction pins per side that are customizable and replaceable to keep you gripping and ripping. The Aeffect R is compatible with all standard cranks and crank-boots, and the internals are fully serviceable and replaceable. It is covered by a Lifetime Warranty.
Highlights
- Lightweight and durable 6000 series forged aluminum body
- Chromoly axle with tried and true bearing and bushings
- 10 top-loading traction pins per side that are customizable and replaceable
- Compatible with all standard cranks and crank-boots
- Fully serviceable and replaceable internals
- Lifetime Warranty
Tech Specs
| Pedal Type | Platform |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Platform Dimensions | 110mm x 115mm |
| Body Thickness | 15.5mm |
| Weight | 440 |
| Color | Orange, Purple |




