
Industry NineType: Wheels




Industry Nine Solix SL AR25 Wheelset - 700 12 x 100/142mm XDR Black
$1,295.00
Only 1 left!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Solix SL AR25 is a workhorse ready for Road and All-Road use. Featuring a 21.5mm inner width and 25mm depth the alloy rim is tubeless-ready uses a bead hook for added tire security and has the widest range for tire fit in the whole Solix SL range - 25-55mm. However the true highlight is the lightweight and low-profile Solix SL hub and spoke configuration. The 605 point of engagement Solix freehub drive system jumps at every pedal input and the 24 straight-pull Sapim CX-Ray bladed steel spokes ensure aerodynamics remain a top priority.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 21.5 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | Industry Nine |
| Type | Wheels |
| SKU | WE2110 |
| UPC | 197769684197 |
| MPN | W3CDLBBBBKB2 |




