
Industry NineType: Wheels




Industry Nine Hydra 2 Enduro Carbon Wheelset - 29" 15 x 110mm/12 x 148mm 6-Bolt Micro Spline BLK 32H
$2,295.00
Only 1 left!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Hydra 2 Enduro Carbon is Industry Nine’s most advanced enduro race wheelset ever. Front- and rear-specific carbon layups offer both a comfortable ride and the durability enduro racing demands while keeping weight low to conserve energy on those long days in the saddle. Hydra 2’s immediate engagement hub lets you get on the gas quickly when the trail transitions saving precious seconds that could put you on the podium.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 32.5F/31R |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | Industry Nine |
| Type | Wheels |
| SKU | WE3083 |
| UPC | 197769597084 |
| MPN | W4AE59CBBAEE7 |




