
1 / 6
ENVE CompositesType: Rear Wheel




ENVE Composites M8 Rear Wheel - 12 x 148, Center-Lock, Innerdrive, 80pt, Black
$1,265.00
Only 1 left!
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The all-new M8 is ENVE’s flagship gravity wheel for the weight-conscious rider that typically pedals up what they come down. It’s an excellent choice for enduro riding bike parks and courses where smooth terrain and/or weight savings trump the need for the added flat protection with its Protective Rim Strip. The M8 rims were designed to achive the damped quiet ride attributes of alloy but with the toughness and durability of carbon fiber.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 29 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | ENVE Composites |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE3392 |
| UPC | 810125058585 |
| MPN | 100-2319-002 |




