
1 / 5
ENVE CompositesType: Rear Wheel




ENVE Composites M6 Rear Wheel - 12 x 148, Center-Lock, Innerdrive, 80pt, Black
$1,265.00
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The all-new M6 is ENVE’s flagship every day any-trail wheel developed for all the bikes riders and trails between cross-country and gravity racing disciplines. Like all new M Series wheels the M6’s rims feature unique shapes and constructions front and back. To accommodate the modern trail rider’s preference for 2.4-2.5” wide tires the M6’s front rim features an internal rim width of 32mm and the rear is 29mm.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 29 |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5" |
| Designed for ebike | Yes |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | ENVE Composites |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE3386 |
| UPC | 810125058424 |
| MPN | 100-2323-007 |




