
5 / 5
ENVE CompositesType: Rear Wheel




ENVE Composites M5 Pro Rear Wheel - 29", 12 x 148, Center-Lock, Innerdrive 80pt, Black
$1,265.00
In Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The M5 Pro marks a new era in M Series cross-country wheels raising the bar for speed efficiency and toughness. It is the result of a more than 4-year development project during which ENVE worked closely with its professional athletes to create something that would give the fastest endurance athletes an edge. Unique front and rear rim construction combined with an all-new shallow rim shape offer an unmatched blend of characteristics designed to go farand fast.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 27 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | ENVE Composites |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE3389 |
| UPC | 810125058301 |
| MPN | 100-2320-003 |




